Mantra Meditasyonu | Yükselen Çağ
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 

Mantra, kadim bir lisan olan sanskrit dilinde bir kelime olup “Aklın Aracı” manasına gelir.

Günlük düşüncelerimiz dikkatimizi akıl ve zihin seviyesinde tutarlar. Mantralar bu düşünce akışını yarıda keserek, dikkatimizin zihnimizdeki daha sessiz ve daha soyut bir yüzeye girmesine olanak sağlarlar.

Mantraları bir nevi zihni oyalayan, özel titreşimleri olan oyuncaklar olarak düşünebilirsiniz.

Mantra Meditasyonu Nedir
Mantra Meditasyonu

Meditasyon entellektüel bir uygulama olmadığı halde, zihnimizin bu tekniği ve etkilerini ayrıntısı ile bilimsel açıdan anlaması ve ikna olması pratiğin sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir.

Görsel Meditasyonlar, Ses Meditasyonları, Enerji Meditasyonları, Duyu Meditasyonları, Budist Meditasyonları, Mantra Meditasyonları, İlahilerle Meditasyonlar ve Body-Mind Meditasyonları gibi Dünya üzerinde yüzlerce meditasyon tekniği vardır.
Biz Chopra Center Üniversitesi olarak öncelikle mantra tekniklerini uyguluyor ve öneriyoruz.

Bunun ilk sebebi meditasyonla ilgili dünyanın en saygın bilim kurumlarınca yapılan klinik araştırma neticelerine göre beyin nöro-plastisitesi yaptığı kanıtlanan yegane meditasyon tekniği mantra teknikleridir. Harvard Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology ve Yale Üniversitesi gibi bilim dünyasındaki önemli kurumlarca yapılan bu araştırmaların bir çoğu beyindeki nöro-plastisite değişimini kanıtlayan araştırmalardır.

Meditasyonu sadece rahatlamak ve stres ile baş etme yeteneğini kazanmak için yapmıyoruz. Meditasyonu aynı zamanda daha yüksek bir şuur ve idrak haline erişerek, hayatı daha mutlu, huzurlu, tatminkar ve yaşam amacımızı gerçekleştirme yönünde yaşamak için de yapıyoruz.

Mantra meditasyonları önermemizin en önemli ikinci sebebi ise, mantra meditasyonlarını düşünebilme yeteneği olan herkesin yapabilme yetisidir. Mantra meditasyonlarında ekstra odaklanma veya konsantre olma gibi zihinsel faaliyetlere ihtiyaç yoktur. Uygulaması son derece basit ve bir o kadar da etkilidir.

Üçüncü en önemli sebebi ise mantra meditasyonlarında kullanılan seslerin yarattığı vibrasyonların Merkezi Sinir Sistemi üzerindeki sakinleştirme etkisi ve çok daha kolaylıkla meditatif hale geçebilme olasılığıdır.

İşte bu üç ana veri sebebi ile meditasyona, doğru bir "mantra" tekniği ile başlamanız en kestirme ve basit yol olacaktır.
Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi Bünyesinde, Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı Ebru Şinik tarafından verilen tüm seminerlerimiz hakkında tarih ve içerik bilgisi almak için lütfen tıklayınız: Seminer Takvimi

Yükselen Çağ Well-Being Merkezi Kurucusu, Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı Ebru Şinik; Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında ücretsiz meditasyon eğitimleri vermekte, seminerler ve burslar sağlamaktadır.

Tüm Sosyal Sorumluluk Projelerimiz, etkinlikler ve eğitim duyurularımız için lütfen Instagram Platformunda @yukselencag ve @ebrusinik hesaplarını takip ediniz.

Ebru Şinik ile So Hum Meditasyonu Yapın
"SO HUM" Meditasyonu