Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kadim Nefes Teknikleri | Yükselen Çağ
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 

Nefes insan bedenindeki birincil detoks sistemidir ve doğru kullanıldığında hem fiziksel, hem zihinsel, hem de ruhsal bedenlerimizde denge, canlılık, huzur, neşe ve sağlık yaratır. Nefesi doğru kullanarak tüm vücut fonksiyonlarının dengede çalışmasını sağlayabiliriz.

Nefes Egzersizlerinin Stres Yönetimindeki Rolü Tartışılamaz!

Batı tıbbının tanımladığı 45000 hastalık, stresimizi yönetebildiğimiz oranda bizden uzak durmaktadır. Demek ki daha iyi ve daha mutlu olmamızın temel şartlarından biri stresimizi yönetmeyi öğrenmektir.

Dünyada stres yönetiminde etkin olarak kullanılan bu egzersizler, kasların ve imajinasyonun kullanıldığı diğer gevşeme teknikleriyle kıyaslandığında nefes,

Ebru Şinik Nefes Egzersizleri
Ebru Şinik

fizyolojik uyarı sistemine direkt bağlantılı olduğu için, etkisinin çok daha kısa zamanda ortaya çıktığı yüzlerce araştırma sonucuyla kanıtlanmıştır.

Vücudun her yerinden beyne akan mesajlar fizyolojideki tüm sistemlerin çalışması ile ilgili olarak beyni anı anına bilgilendirir fakat solunuma ilişkin mesajlar beynin bildirim listesinde en yüksek önceliğe sahiptir. Bu yüzden solunum sisteminden gelen geri bildirim beynin çalışma şekli üzerinde, yani ne hissettiğimiz, ne düşündüğümüz, olanı biteni nasıl yorumladığımız, algılarımız, verdiğimiz kararlar, yaşadığımız olaylara verdiğimiz duygusal ve fiziksel tepkiler üzerinde çok güçlü etkilere sahiptir.

Nefes alıp verme şeklimizi bilinçli olarak değiştirerek, vücuttan gelen geri bildirimlere yani muhtelif hormon salınımlarına ve fizyolojimizdeki biyokimyasal değişimlere etki edebiliriz. Stres yönetiminde çok etkili olan ve bir o kadar da uygulaması son derece basit olan nefes egzersizleri, stres tepkilerimizi zaman içinde azaltırken, eşzamanlı olarak farkındalık halimizi de yükselten etkileri içinde barındırır.

Nefes egzersizleri uygulamaları ile bedenimizle, yaşadığımız çevreyle, yaşamla, dünyayla kısaca hayatımıza dokunan, etki eden her konuyla ilgili farkındalığımızın artması, bütünsel sağlığımız açısından da çok büyük önem taşımaktadır.

Kontrollü nefes tekniklerinin, stres tepki sistemini sakinleştirdiği ve aşırı duygusal reaksiyonu azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özetle kalp atışından terlemeye, hormon salgılamasından sindirim sistemi işleyişine ve sinir ileticilerinin sekresyonundan buna benzer tüm işlevlere kadar otonom sinir sistemimizin çeşitli işlevleri arasında sadece nefes, bilinçli olarak kontrol edilebilen başlı başına bir alt sistem olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla nefesi ustalıkla idare ederek tüm fizyolojinin regüle çalışması sağlanabilmektedir.

Nefes egzersizleri bedenimizde moleküler seviyede değişiklik yaratır.

Nefes egzersizlerinin günlük rutinde düzenli olarak uygulanması halinde, DNA zincirlerinin kendilerini yenilemesini teşvik ederek vücutta yaşlanmayı geciktirici etkileri barındırmaktadır. Artık herkesin bilmesi gerekir ki kontrollü nefes egzersizleri, günlük rutinlere eklendiği takdirde, wellaging sürecini başlatan ve insan bedeninde mucizevi etkileri barındıran teknolojilerdir.

Sonuç: Nefesimiz sağlık ve mutluluğumuzla doğrudan bağlantılıdır!

Biyointegratif Nefes Terapisti Sertifika Programı detayları için tıklayınız.