Ayurvedik Yaşama Giriş
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 
Ayurveda Nedir
İnsan tüm bedenlerinde denge ve harmoni içinde olmadıkça bütünsel olarak sağlıklı kabul edilemez.

Ayurvedik Yaşam Tarzı bilincimizi yükselten, genel sağlık halimize olumlu ivme kazandıran, yaşlanmayı geciktiren, gıda seçimi, aromaterapi ve sportif aktivitelerimize yön verme gibi faydalarının yanısıra genel olarak yaşam kalitemizi yükselterek daha mutlu, daha huzurlu ve daha tatminkar olmamızı sağlayan etkileri barındırır.

Kadim bir şifa sistemi olan Ayurveda’da doğa ile uyumlu yaşamak, kendi içimizdeki dengeyi de yakalamak için başlıca prensiplerdendir. Unutmamalıyız ki insanoğlu doğanın bir parçası olarak çevresel bedeni vasıtası ile tüm tabiat olaylarından etkilenir.

İnsan evrenin bir ifadesi, tabiatın bir parçası olduğu üzere, doğanın tüm döngü, ritim ve değişiklikleri tarafından yönlendirilmektedir. Dünyaana üzerinde var olan tüm hayvanlar, tüm bitkiler özetle tüm canlılar aşağıda sıralanmış bu ritimler tarafından yönetilmektedir.

Ayurvedik Yaşam
Gündelik Rutinlerin Dönüştürme Gücü

Yaşam Akışımız;

  • Dünyanın 24 saat içerisinde kendi ekseninde dönmesi ile oluşan gece ve gündüzün oluştuğu Sirkadiyen döngü
  • Ay’ın dünyanın etrafını bir ayda dönmesi ile oluşan Lunar (kameri) döngü
  • Dünyanın kendi ekseninde dönmesi ile aya yakınlaştığı noktalarda oluşan kütlesel yerçekimin bedenimiz dahil, dünyadaki tüm sıvılar üzerinde yarattığı med ve cezir etkisi
  • Dünyanın güneş etrafında 12 ayda dönmesi ile oluşan Mevsimsel döngüler

tarafından yönetilmektedir. Bu döngülerin hepsi fiziksel, zihinsel ve duygusal esenlik halimize bir çok seviyede etki eder.