Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Doğru Nefes Al | Yükselen Çağ
Yükselen Çağ Wellbeing Merkezine Hoşgeldiniz
 
Doğru Nefes Almanın Faydaları
Gün Boyunca Burundan Nefes Alıp Verin.

Gün boyunca neden sadece burundan nefes alıp vermeliyiz?

Gündelik hayatta, kontrollü bir nefes tekniği çalışılmıyor ise, sadece burnumuzdan nefes alıp vermeliyiz. Bunun fizyolojimiz açısından bir çok tıbbi sebebi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerini sayacak olursak;
 • Ağzımızdan aldığımız her nefes filtresiz olarak ciğerlere iner; mikropların bedenimize girmesi için bulunmaz bir fırsat.
 • Burnumuzdan aldığımız her nefes bedenimizin eşsiz filtreleme mekanizmasından geçerek ciğerlerimize ulaşır. O yüzden gün boyunca, özel bir nefes egzersizi çalışılmadığı ve aktif spor yapılmadığı sürece, sadece burnumuzdan nefes alıp vermeliyiz.

 • Fizyolojimiz için çok önemli bir molekül olan Nitrik Oksit yataklarının bedenimizde en fazla olduğu yer sinüslerdir. Burnumuzdan her nefes aldığımızda ve her nefes verdiğimizde bu yataklardan Nitrik Oksit salınımı gerçekleşir. Nitrik Oksit çok önemli bir Haberci Molekül olup, salgılandığı gibi fizyolojimizdeki en önemli sistemlerin hepsine, Merkezi Sinir Sistemi, Bağışıklık Sistemi, Enterik Sistem vb. sistemlere giderek, "Regüle ol, dengeye gir, dengeye gir, düzenli çalış" talimatlarını iletir. O yüzden burun nefesi özellikle depresyon, anksiyete, uykusuzluk gibi Merkezi Sinir Sistemi kaynaklı semptomlar için çok etkin bir şifalandırıcıdır. Nitrik Oksid aynı zamanda çok önemli bir antioksidan’dır.
 • Burnumuzdan nefes alıp verirken, ağzımızdan nefes alıp verdiğimizden 150 kat daha fazla enerji harcanır. Tabii eğer burun deliklerinizde tıkanıklık yok ve ikisi de açık ise. Günde yaklaşık 18,000-20,000 arası nefes alıp verdiğimizi düşünürsek, gün boyunca ağzımız yerine sadece burnumuzdan nefes alıp vererek harcadığımız enerji miktarını tahmin edin.
 • Burun nefesi filtreler, havayı yönlendirir, havayı ısıtır, koku duyusunu çalıştırır, zararlı maddeleri toplayarak sümük üreterek dışarı atar, sinüs yollarını açar, sinir sistemini etkiler ve bu solunum esnasında burnun içi nemlenir.
Doğru Nefes Almanın Faydaları
Doğru Nefes Alıyor Musunuz?
 • Nefes alma ritmimiz sağlığımızın en önemli belirleyecilerindendir. Eğer hiç dikkat ettiyseniz hasta insanların sık sık ve kısa nefesler alıp verdiğini; hem fiziksel, hem de zihinsel olarak sağlıklı insanların ise daha uzun aralıklarla sakin nefes alıp verdiklerini farkedersiniz. Nefes alma ve verme işlemi gün boyunca farkındalığımızı vererek, kontrol altında tutabileceğimiz bir sistem değildir; Nefes alma ve verme işlemi Merkezi Sinir Sistemimiz tarafından, fiziksel bedenimizin kondisyonu ve zihinsel olarak bulunduğumuz duruma göre değişen, otomatik olarak gerçekleşen bir mekanizmadır.
 • Nefes alma ritmimizi belirleyen çok fazla etken olduğu halde kısaca akciğer, solunum yolları, kalp rahatsızlıkları ve ideal beden üzerinde kiloya sahip olma ile stres kaynaklı oluşan anksiyete, panik atak ve depresyon belirtilerinin nefes alma ritmini bozduğunu söyleyebiliriz. Yani merkezi sinir sistemi dengede olmadığında nefesin ritmi de dengesini kaybeder.
 • Ayurveda nefesin, zihnin aynası olduğunu söyleyerek, nefesin bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz arasındaki en kuvvetli ve hızlı köprü olduğunun üstünü çizer. Nefes, bedenimizde serbestçe dolaşabildiğinde, kendimizi sağlıklı ve hayat dolu hissederiz. Nefes engellendiğinde ise yorgunluk ve hastalıklar ortaya çıkar. Eskiden ne sakinleştirici haplar, ne de psikologlar vardı. Peki insanlarda psikosomatik rahatsızlıklar baş gösterdiğinde ne yapıyorlardı?
 • İşte insanoğlu binlerce yıldır fiziksel, zihinsel ve ruhsal bedenlerinde dengeyi sağlamak ve korumak için Nefes Tekniklerini kullanmaktadır. Bu nefes teknikleri, çağımızda yeni uygulanmaya başlanmış olan bazı nefes terapi teknikleri değil, bunlar Kadim Nefes Teknikleridir. Yükselen Çağ çatısı altında sadece "Yoga ilmine dayalı Kadim Nefes Teknikleri" öğretilmektedir.
Doğru Nefes Almanın Faydaları
Pranayama Nefes Teknikleri
 • Kadim Nefes Tekniklerini günümüz konvansiyonel Batı Tıb’bı da keşfetmeye ve şifalandırıcı etkilerini açıklayabilmek için üzerinde klinik araştırmalar yapmaya başlamıştır. Dünyaca ünlü bazı doktorlar ve klinikler tarafından tedavi süreçlerine dahil edilmeye başlanan bu Nefes Egzersizleri özellikle ruhsal ve psikolojik rahatsızlıkların ve stres yüklü, depresif ve endişeli bir zihnin şifalanmasında ciddi rol almaktadır.
 • Kadim Nefes Teknikleri; fiziksel ve zihinsel detoks, stres yönetimi, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı destekleme, depresyon ve anksiyeteye karşı panzehir oluşturma, vücudu sıcak basmasına karşı serinletme, fiziksel ve zihinsel enerjiyi yükseltme, odaklanma yeteneğini güçlendirme, sindirim sisteminin çalıştırılması, tiroid bezlerinin ve prostat bezlerinin düzenli çalışmasını destekleme, cesaret ve özgüveni artırma, ciltte doğal botoks etkisi yaratma, astım’ı ve muhtelif tümör oluşumlarını şifalandırma ve ses tonunu mükemmel bir tona getirmek gibi bir çok muhtelif yarar sağlayabilmektedir.