Abhyanga Masajı Nasıl Yapılır?
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 

Yükselen Çağ tarafından üretilen bünye dengeleyici ayurvedik "Vücut Nemlendiricisi ve Masaj Yağları" ile her gün kendi kendinize uygulayabileceğiniz masaj tekniğine Abhyanga denilmektedir.

Ayurveda’da bünye tipinize uygun masaj yağı ile uygulayacağınız Abhyanga masajı bedeninizdeki şifa gücünü ve iyileştirme mekanizmalarını harekete geçirerek, bünyenizi dengelemek, şifalandırmak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için uygulayabileceğiniz en önemli araçlardan biridir.

Self Abhyanga Masajı

Bütünsel Sağlık ve Zindelik halinizi artırmak için kan dolaşımı ile beraber metabolizmayı hızlandırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, zihni sakinleştirdiği, hücreler arasındaki sıvıda toplanan toksinleri tahliye ederek detoks görevi gördüğü ve kas elastikiyetini geliştirdiği bilinen Abhyanga masajının günlük olarak uygulanması önerilmektedir.

Self Abhyanga Masajı Nasıl Yapılır?

Masaja başlamadan önce, masaj yağı şişenizi sıcak su dolu bir kabın içinde 15 dakika kadar bekleterek, ılık bir ısıya getirmeniz ve masaj boyunca yağınızın ılık olması, toksinlerin hücreler arasındaki sıvıdan rahatlıkla tahliyesinin gerçekleşebilmesi için şarttır. Yani soğuk bir masaj yağı ile detoks etkisi oluşamaz.

Yağı cildinize sürdüğünüzde ürperti geliyorsa ısısı uygun değildir. Yağı cildinize sürdüğünüzde sizi anında rahatlatacak, gevşetecek bir ısıda olması önemlidir.

Tabii yaz ayları için ise serin bir yağ (Pitta yağı), özellikle güneş sonrası cildinizi teskin etmekte destekler.

Kendi kendinize Self Abhyanga Masajı yapın

Abhyanga Masajında Birinci Uygulama

1. Masajınıza avuç içinize ılık masaj yağınızı dökerek, kafa bölgenizden başlayın. Eğer masajı benim gibi duş sonrası yapacaksanız tabii ki saçlarınızı yağlayamazsınız. O halde kafatasınıza yağsız olarak, kuru parmak uçlarınızla adeta saçınız kuaförde yıkanıyormuş gibi hafifçe bastırarak, dairesel hareketlerle masaj yapın. Ve bu şekilde kafatası bölgenizdeki kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayın.

Abhyanga Masajında İkinci Uygulama

2. Kafa bölgenizden sonra avucunuza tekrar yağ dökerek gerdan bölgenize masaj yapmaya geçin. Boynunuz boyunca cildinizde daha genişçe bir alana dokunabilmek için parmaklarınızın arasını hafifçe açın. Boynunuza ve ensenize aşağıdan yukarıya doğru, ön ve arka tarafına da dokunacak şekilde nazik dokunuşlarla masaj yapmaya devam edin.

Abhyanga Masajında Üçüncü Uygulama

3. Gerdan ve boyun bölgesi bittikten sonra elinize tekrar ılık masaj yağı dökerek, göğüslerinizi dairesel hareketlerle ve sırtınızı da eliniz erdiğince yağlayın.

Abhyanga Masajında Dördüncü Uygulama

4. Şimdi çok önemli bir nokta olan karın bölgesine geçin. Ilık yağ ile karnınıza son derece nazikçe dairesel hareketler ile soldan sağa doğru, yani saat yönünde masaj yapmaya başlayın. Bu yön çok önemlidir, zira karnımız yakınındaki enerji çakrası olan Solar Plexus tüm çakralarımız gibi saat yönünde işlemektedir. Enerji merkezlerimizi bu hareket ile rahatlatır ve enerji kanallarında herhangi bir tıkanıklık varsa bu şekilde açılmasını sağlayabiliriz.

Abhyanga Masajında Beşinci Uygulama

5. Karın bölgesi bittikten sonra kollarınıza ve bacaklarınıza geçebilirsiniz. Kol ve bacaklarda eklem yerlerinize daima dairesel hareketlerle, uzun kemiklerin yer aldığı olan bölgelerinize ise iki elinizle senkronize bir şekilde daima aşağıdan-yukarı ve yukarıdan-aşağıya doğru olacak şekilde masaja devam ediniz.

Abhyanga Masajında Altıncı Uygulama

6. Kalça ve basen kısmına da ileri-geri ve dairesel hareketlerle masaj yaptıktan sonra en çok zaman ayrılmasını önerdiğimiz vücudumuzdaki son masaj noktası olan ayaklara geliyoruz.

Abhyanga Masajında Yedinci Uygulama

7. Ayaklarınıza rahatça masaj yapabilmek için oturun ve tabanlarınıza hafif baskı uygulayarak dairesel ve ileri - geri hareketlerle, tek tek parmaklarınızı da yağlayarak masajınızı tamamlayın. Ayak tabanınıza uygulayacağınız masaj hareketleri sizi derinden rahatlatacaktır. Refleksoloji denilen ayak masajı ilimi çok önemli bir uygulamadır. Tabii biz ayak tabanımızdaki hangi noktaların hangi organımızı etkilediğini bilmeden bunu yapıyor olacağız ama burada önemli olan bir şekilde iç organlarımıza ayak tabanımız aracılığı ile masaj yapmış ve onları uyarmış olmaktır.

İşte bu kadar!

Şahsen ben her sabah ya da akşam duş aldıktan sonra, kendi geliştirdiğim Yükselen Çağ markalı bünye dengeleyici Ayurvedik Vücut Nemlendiricisi ve Masaj Yağlarımdan özellikle Vata yağını seçerek, 4-5 dakika içerisinde bu masajı büyük bir keyifle günlük rutinimde uyguluyorum.

Bu masajı vaktiniz varsa 10 dk’ya kadar uygulamanızı öneririm. Bu sayede hem bedenimin, hem de zihnimin dengelenmesine ciddi bir katkıda bulunmuş oluyorum.

Tabii bu masaj esnasında kullandığınız ürünün bitkisel bazlı ve doğal olması, şifa mekânizmalarının aktive olması açısından çok önemlidir.

Bitkisel bazlı doğal ve saf uçucu yağların birleşimi neticesinde oluşan vücut nemlendiricisi ve masaj yağlarının şifalandırıcı etkisini hiç deneyimlemediyseniz, bu uygulama neticesinde vücudunuzda oluşacak tatmin ve mutluluk hisleri sizi ilk başta oldukça şaşırtabilir.

Self-Abhyanga Masajı esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları belirtmek istiyorum:

  • Kullandığınız masaj yağı veya vücut nemlendiricisi petrol bazlı bir nemlendirici ürün olmamalı ve kimyasal bir koruyucu olan paraben vb. kimyasal (methylparaben, ethylparaben, benzylparaben veya buthylparaben vb) maddeler içermemelidir. Bu sebeple lütfen ürünlerinizi güvenilir ve doğallığından emin olduğunuz bitkisel markalardan seçiniz. Sonuçta cildinize sürdüğünüz her şey doğrudan kanınıza karışıyor, bunu aklınızdan çıkarmayınız.
  • Cildinize masaj esnasında hiçbir şekilde sizi ürpertecek ısıda bir nemlendirici veya yağ sürmeyiniz. Soğuk yağları ancak yazın güneşlenme sonrası cildimizi serinletmek ve dengelemek için kullanmayı öneriyoruz. O yüzden yağınızı cam bir çay bardağı veya küçük bir şişeye dökerek, sıcak su dolu bir kabın içinde 10 dk. kadar bırakıp ılınmasını sağlayabilirsiniz. Belki bu ısıtma işlemini her günkü banyo sonrası masajınızda yapamazsınız ama özellikle hafta bir veya iki defa alabileceğiniz bir saatlik komple vücut masajı esnasında kesinlikle uygulamalısınız.

Hadi, hemen şimdi doğal bir nemlendirici seçerek, Abhyanga uygulamasını denemeye başlayın, şifa olsun!

Ebru Şinik, Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı