Mandala Nedir?
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 

Paul Heussenstamm ebru şinik mandala nedir röportaj

Yıllar önce Chopra Center Okulu'nun bir etkinliğinde Paul’ün tablolarını gördüğümde, derinden etkilenmiş ve Amerika seyahatim için ayırdığım bütçenin yarısını onun sanatına yatırmıştım. Türkiye’ye dönüpte, evim ve ofisimin çeşitli yerlerine astığım Mandala’lar bana her zaman sevgi, bolluk, bereket, huzur, bilgi ve aşkı getirdiler.

Paul aslında Avrupadaki Soylu  Aileler’den birine mensup olduğu halde, bunu asla konu etmeyen, son derece mütevazi ve sevecen, dost canlısı, kalbi kocaman ve çok neşeli bir insandır.

Dünyanın en ünlü spiritüel ressamlarından olan Paul Heussenstamm ve muhteşem Mandala’ları ile sizleri bir araya getirmekten sevinç duyuyorum.

Mandala tam olarak nedir? Bize kısa bir tarihsel bilgi verebilir misiniz? Neden her zaman daire şeklinde olurlar? Bu daireler neyi temsil etmektedir?

Kutsal bir tapınağın genellikle kare bir mandala içinde bir daire şeklinde oluşu Hindistan’da çok uzun zaman öncesine uzanır.  Dünya çapında birçok yerel gelenekte ve ayrıca Türkiye’de de en eski mandalaların çizimi en az 6000 yıl ve hatta belki de çok daha öncesine gider. Her zaman daire şeklindedirler; çünkü daire şekli bilinci temsil eder. Bir daireye baktığınızda aslında kendi ruhunuzun bir suretine bakıyorsunuzdur. Dolayısıyla genellikle bir daire içinde, bazense bir kare içindesinizdir. Bunlar çok kadim sembollerdir.


Mandala yaşamlarımızı dönüştürme konusunda bize yardımcı olabilir mi? Nasıl?

Evet mandalalar hayatınızı dönüştürmenize yardımcı olabilirler çünkü mandala’lara baktığınızda, yaptığınız şey aslında kendi içinize bakmaktır. Mandala’nın merkezi kalbinizin merkezi, ya da kalp merkeziniz’dir. Gözlerinizi kullanarak meditasyon yaptığınızda, kutsal bir görüntü olan Mandala üzerine meditasyon yapıyor olursunuz. Dolayısıyla evet, doğru, hayatınızı radikal bir şekilde, hızla dönüştürebilirsiniz.

Paul Heussenstamm ebru şinik mandala nedir röportajRuhsal resimler yapmaya nasıl başladınız? Mandala resimleri yapmaya başladıktan sonra hayatınızda ne gibi değişimler yaşadınız?

Kısa süre önce ruhsal bir resme nasıl başlayacağınıza dair 125 sayfalık bir kitap yazdım. Başlangıç seviyesinde bir mandala çizimi için en güzel araçlardan biri boyama kitabıdır. Yakın zamanda iki mandala boyama kitabı çıkartıyor olacağım. Bu başlamak için harika bir araçtır. Sonra ise ufak mandalalar boyamaya başlayabilirsiniz. Daha sonra giderek daha da büyük mandalalar yapmak isteyeceksinizdir. İlk başladığınızda etrafınızda sizi yönlendirecek bir mandala öğretmeni olması gerçekten çok önemlidir. Ben mandala yapmaya başladığım andan itibaren bir daha kendimi durduramadım. Mandala resimleri yapmaya başladıktan sonra tüm hayatım ciddi bir radikal değişime uğradı. Hayatım bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Mandala’larım sayesinde ünlü insanlarla tanıştım ve onlar için çalıştığım oldu. Yaklaşık 15 yıldır, bugün artık 80 adet kitabı olan Dr. Deepak Chopra ile çalışıyorum. Dünyanın heryerinden mandalalarımı görmeye gelenler var.

Mandala’dan niçin öğretmen olarak bahsediyorsunuz?

Mandalarlarla ilgili, ya da bu durumda bir kişisel mandala ile ilgili en güzel şeylerden biri de, mandala’nın sizin kendi ruhunuza bir giriş kapısı olmasıdır. Bir eşik gibidir; böylece mandala’yı boyarken ruhunuzla sürekli irtibat içinde olursunuz. Diğer bir deyişle, mandala resminin diğer tarafında sizin ruhunuzun güçleri vardır. Ben bu güçlere ilahi güçler diyorum. Şunu unutmayın ki ne kadar çok mandala yaparsanız, ilahi güçlerle o kadar yoğun temas kurar ve ruhunuzla da o denli ilişki içinde olursunuz. Mandala’lar derin öğretmenlerdir ve sizin tüm güçlerinizi birleştirirler.

Mandala resmi yapmayı nerde ve nasıl öğrenebiliriz? Öğrenmesi kolay mıdır?

Eğer tek başınaysanız mandala yapmaya başlamanın en iyi yolunun, renkli kalemlerle boyamaya başlamak olduğunu belirtmiştim. Hazır hissettiğinizde, 30x30 cm ebatlarında çok ufak tablolar yapmaya başlayabilirsiniz. Sonra yavaş yavaş 60x60cm ve daha büyük tablolar yapmaya geçersiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, sürekli olarak çalışmak ve aynı zamanda internet üzerinden çeşitli şablonlar indirmektir. İnternette resim yapmaya dair çok fazla fikir bulmanız mümkün. En mükemmel yol ise bir öğretmenin gelip size nasıl mandala resmi yapacağınızı öğretmesi olur. Benim 25 yılın üzerinde bir süredir yaptığım gibi…

Mandala resmi yapabilecek yeteneğe sahip olmadığını düşünenlere ne söylemek istersiniz?

Sanatsal olarak pek de yetenekli olmadıklarını düşünen insanlar yetenekli olamayan yanlarının, gerçek olsa da, kendilerine ait ufak bir parça olduğunu ve olağanüstü yeteneğe sahip olan, resim yapma ve mandala’lar konusunda çok fazla şey bilen çok daha büyük bir parçanın herkesin içinde olduğunu fark etmiyorlar. Bunu yüzlerce kişide gördüm. Başlangıçta onlarda eksik olan ne kadar bildikleri konusunda çok farkındalıklarının uyanmamış olmasıydı. 10 farklı mandala yaptıktan sonra, ortaya çıkmaya hazır olan büyük bir yaratıcılığa sahip olduklarını fark ediyorlar.Paul Heussenstamm ebru şinik mandala nedir röportaj

Mandalalardan en büyük ölçüde nasıl yararlanabiliriz? Kendi özel Mandalalarımızı yaratabilir miyiz? Onları yanımızda taşımamız daha mı iyi olur yoksa sadece bir yere asılarak mı kullanılabilinirler ?

Bir mandaladan bir insanın edinebileceği en büyük fayda,  mandalaları ile bir öğrenci olarak ilişki kurmalarıdır. Birçok insanın ruhsal bir öğretmeni yoktur. Mandala mükemmel bir rehberdir ve daha yüksek bir bilinç ile olan ilişkinin örneğidir.

Mandala’ların güzel yanı, bizzat evinizde, oturma odanızda, ya da mandalanızı her nereye yerleştirirseniz orada, daha yüksek bir bilince sahip ruhsal bir güç ile yakından bir ilişkiye girecek olmanızdır. Bu, insanlar için inanılmaz birşeydir çünkü mandala bilinç dönüşümü ve ruhsal büyüme konularında olağanüstü bir muhteşemliğe sahiptir. Ayrıca kişisel mandalalar da yaratabilirsiniz. Yaptığınız her bir mandala sizi kendi benliğinizde daha derinlere götürecek ve size kendi ruhunuz ya da içsel manzaranız konusunda öğretmenlik yaparak ruhunuzu keşfetmenizi sağlayacaktır. Mandala’lar kadar hızlı ve direk olabilen başka hiçbir öğreti ile karşılaşmadım. Mandala’ları hem bulunduğunuz mekanlara asmak, hem de yanınızda taşımak iyidir. İstediğiniz her an internete girerek yüzlerce, binlerce mandalalayı google’dan bulup, çıktısını alıp gideceğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz.

Evde ya da ofiste Mandala’ları asmak için en iyi yer neresidir?

Mandalaları her yere asabilirsiniz çünkü mandalalar dinsel olmaktan ziyade ruhsaldırlar. Burada din dışı olduklarını söylemiyorum. Yani eğer bir budist, hindu, müslüman ya da hıristiyansanız, mandala tüm bu dini inanç sistemlerinin her biri için muhteşem uygunluktadır. Mandala açıklanamayan ve bilinemeyen bir takım yollarla dinlerin ötesine geçer. Mandala’ları yaparken ve onlara bakarken yavaşça kendi iç dünyamıza doğru gitmeye başlarız. Mandala’ları asacağımız en iyi yer, heryerdir. 

‘Sanatçının yolculuğunun, ruhun keşfi olduğunu’ söylüyorunuz. Resim yapmak dışında Öz-Farkındalık için meditasyon, nefes çalışmaları gibi teknikler uyguluyorsunuz? 

Bir Mandala Öğretmeni ve Mandala Master’ı olarak kullanmış olduğum diğer teknikler şunlar: 45 yılın üzerinde bir süredir meditasyon yapıyorum, 30 yıldır yoga yapıyorum ve ayurvedik  prensipleri uyguluyorum. Dosha, ayurveda öğretisinde üç tip beden enerjisine verilen isimdir. Benin baskın dosham ateş elementi. Bir sanatçı için mükemmel bir dosha. Birkaç ruhsal çalışmayı uygulayabilmemin ve bu kadar uzun yıllardır bunları yapabilmemin arkasındaki sebep budur. 

Paul Heussenstamm ebru şinik mandala nedir röportajRuhunuzun insanlığa mesajı nedir?

Ruhumun insanlığa mesajı şu: Dünya ve insanlık olarak zihne ve eril değerlere karşı fazlasıyla çarpık bir algılama içindeyiz. Benim ruhum dişil bir ruh. Çünkü verdiğim his tüm insanlıkla bağlantı kuran bir daire hissi. Ruhum pürüzsüzce uzanır, hiçbir zaman durmaz. Dolayısıyla mandala’lar bana dünyanın daha dişil enerjilerle yürümesi gerektiğini öğrettiler. Çevreden ve politik sistemlerden, kadın türünün yani dişi’lerin ve ruh dünyamızın sorumlu olması gerektiğine inanıyorum. Eğer böyle olursa, dünyamızın ne kadar radikal bir değişime uğrayabileceğini bir düşünün. Eğer Amerika ve Türkiye ruh tarafından veya kadınlar tarafından yönetilse dünyada nasıl bir radikal değişim olur! Mandala sanatı bana bu dünyada hepimizin birbiriyle bağlantıda olduğunu öğretti ve bunun deneyimini yaşattı. Bence bu mutlak bir gerçek ve bu konuya dair sorgulanacak bir şey yok.
 

Kitabınız ‘Divine Forces (İlahi Güçler)’ın başında Barbara Streisand’a teşekkürlerinizi belirtmiştiniz. Sanatınıza ne gibi bir katkısı oldu?

Hayatımda ilk mandalamı yaptığım sabah Barbara Streisand oradaydı ve bittiği zaman benden başka bir tablo daha istedi. Aslında ilk tablomu bitirdiğimde o sırada odada bulunan diğer birçok kişi de istedi. Barbara Streisand mandala tablomla o kadar ilgilendi ki, benim kendisi için çalıştığım ilk ünlü insan oldu. Hayatımdaki ilk tablomun ilk gününde onun orda olması muhteşem hissettirmişti. Bu da mandala’nın sihrindeki gizemi gösteriyor. O zamandan bugüne mandala’lar aracılığıyla  ünlülerle, çok güçlü ve varlıklı insanlarla ve hatta kraliyet ailesinden insanlarla tanıştım.paul heussenstamm ebru şinik mandala nedir röportaj

Hangi ülkede ikamet ediyorunuz? Mandala Merkezi’niz nerede yer alıyor? Tablolarınızı Avrupa’da satın alabilir miyiz? Avrupa’daki galerilerle çalışıyor musunuz?

Sanat Merkezim Los Angelos’da Laguna Beach’de yer alıyor. Burada 1000’in üzerinde sanatçının yaşadığı küçük güzel bir topluluğumuz var. Yaz süresince birçok sanat festivalimiz gerçekleşiyor. Yıllardır Laguna Canyon’da bir stüdyom vardı. Fakat artık resimlerimi Laguna Beach’in tepelerinden okyanusa bakan evimdeki stüdyoda yapıyorum.

Chopra Center Okulu tarafından düzenlenen ‘Ruhun Baştan Çıkarılışı’ etkiliğinde sizinle ve muhteşem tablolarınızla ilk tanıştığım anı çok iyi hatırlıyorum. O zamandan beri sizin neredeyse California’daki tüm Chopra Center etkinliklerinde bulunduğunuzu  gördüm. Yıllar içerisinde katılımcı sayısı, milletler, sanatsal talepler ve özellikle de genel bilinç farkındalığı konusunda katılanlarda herhangi bir değişiklik gözlemlediniz mi? 

Yıllar süresinde Chopra Center’da  birçok değişimden geçti. Onbeş yıl önce Chopra Center Hint tıbbı, Hint öğretileri, çakralar, yemek ve beslenme  ile çok ilgiliydi. Hala bu öğretileri veriyorlar fakat sanat eserleri önceleri Budizm ya da Hinduizm’den ilahlar olurken, şimdi çiçeklere, mandala’lara, ağaçlara dönüştü. Dolayısıyla genel olarak büyük bir değişim gerçekleşti. İlah’lardan, Tanrı figürlerinden, doğa imgelerine ve daha organik ruhsal meditasyon tablolarına olan gelişimde bir şey çok nettir.

İki yıl önce Deepak Chopra ve Oprah Winfrey bir araya gelip 21 günlük ücretsiz bir online meditasyon kursu yaptıklarında, ilk kurslara 20.000 kadar kişi kaydolmuştu. Bugün ise en son meditasyon kursuna tüm dünya çapında 1 milyonun üzerinde kişi kaydoldu. Bu da 1 milyon kişinin beraberce günde iki kez meditasyon yapması demek oluyor. Bu, Chopra Center için muhteşem ve önemli bir geçiş oldu. 

Bu programlardan yüzlerce kişi Chopra Center’a gelerek nasıl meditasyon ve yoga yapılacağını ve doğru şekilde nasıl beslenileceğini öğrendiler. Bu çok çok büyük bir değişim yarattı. Değişim elbette ki hala devam ediyor.

Ayrıca son bir yıl içerisinde Deepak, Eckard Tolle, Wayne Dyer, Jean Houston, Byron Katie, Marianne Williamson ve Andrew Weil gibi ruhsal öğretmenleri merkezdeki etkinliklere davet etti. Bu inanılmaz öğretmenler gerçekten de Chopra Merkezine birçok yeni üye kazandırdılar. Tüm dünyanın heryerinden insanların geldiği workshopların hepsinde benim sanatım orada duvarlarda asılıdır. Dolayısıyla 45’in üzerinde farklı ülkeden gelen katılımcıya mandala tabloları satışı yapıyorum.

paul heussenstamm ebru şinik mandala nedir röportaj

Mümkün olan en kısa zamanda Yükselen Çağ çatısı altında bir Mandala Atölye Çalışması için sizi İstanbul’da ağırlamak isterim. Son olarak Türk Okuyucular ile paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

Her zaman Türkiye’ye gitmek ve orada bir mandala etkinliği düzenlemek istemiştim. Bu benim için  büyük bir onur olur. Geçen yıl ayak bileğim kırıldığı için ailemle birlikte planlanmış Yunanistan seyahatine gidemedim. Bu gezi sırasında bir günlüğüne Türkiye’ye de gitmeyi planlamıştık. Hayatım boyunca İstanbul’daki o muhteşem mabed Aya Sofya’ya gitmek istemişimdir. Dolayısıyla evet, sorunuzu cevaplamam gerekirse en kısa zamanda Türkiye’ye gelerek, bir workshop vereceğim. Ayrıca size anlattığım herşeyi açıklayan bir kitap yazdım, şu anda basım evinde. Önümüzdeki altı ay içerisinde çıkıyor olacak.