Farkındalık Çalışmalarının Zayıflama Sürecindeki Önemi
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 

Kilo problemi ile hayatımda ilk defa ergenlik çağında tanışmıştım. İrademi kaybettiğim her an asla frenleyemediğim bir şekilde yasaklanan tüm gıdalara ölçüsüzce saldırıyordum. 15 yaşımdan neredeyse 23 yaşıma kadar 10 kilo alıp-vermek sürekli acı ve suçluluk veren standart yaşam tarzım haline gelmişti. Bu kadar hızlı kilo alıp vermekten bacaklarımda bir sürü çatlaklar oluşmuştu ve  ailem tarafından dönemin en popüler diyetisyenlerine götürülmüş olsam da, kendimi çok çaresiz hissediyordum; çünkü diyetlerin sonu her zaman iradesizlik ve hüsranla bitiyordu. 23 yaşımdan sonra yavaş yavaş beden farkındalığım gelişmeye başladı ve dikkatimi   kilolarıma yöneltmediğim dönemden itibaren zaman içerisinde kendiliğinden tüm fazla kilolar tahliye olarak, ideal bedenime büründüm.  İşte o zaman şu gerçeği çok net bir şekilde idrak etmiştim. Salt diyet programları ya da ağır fiziksel antremanlar sürdürülebilir bir ideal beden hedefi için kesinlikle yeterli değildi; farklı destek programlara ihtiyaç vardı. En azından benim için durum böyleydi...

Aradan yıllar geçti ve ben dünyanın en önemli farkındalık ve dönüşüm sağlayan merkezlerinden biri olarak gösterilen California’da bulunan Chopra Center Üniversitesi Ayurvedik Yaşam Eğitmenleri’nden biri oldum. Bu noktaya gelişimin çok kısa bir özeti ise şöyle; İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda uzun süre çalıştıktan sonra daha fazla borsanın rutin stresine dayanamayıp, iş değiştirmiş ve daha huzurlu olacağımı umut ettiğim başka bir sektörde danışmanlık yapmaya başlamıştım.

Fakat bu sektörde de yaklaşık 6 yıl çalıştıktan sonra şiddetli anksiyete ile karşı karşıya kaldım. Sinir sistemimi sürekli uyuşturan sakinleştiricileri kullanmayı reddederek, 5000 yıldır insanların yaşamda denge sağlamak amaçlı kullandıkları ‘Koruyucu Tıp’ ya da ‘Önleyici Tıp’ denilen metotları incelemeye başladım. Bu çerçevede rasyonel zihnimle çok da itibar etmediğim ama çaresizlikten ‘ya tutarsa’ düşüncesi ile Kadim Nefes Teknikleri ve Meditasyon  ile tanıştım. Ve bu tanışıklık yaşamımın çok önemli dönüm noktalarından biri oldu!  Nefes Teknikleri ve Meditasyonu gündelik yaşamıma entegre ettikten sonra daha önce hiç deneyimlemediğim bir denge ile zihinsel dinginlik ve huzura kavuştum. Ve bu teknikler hiç inanmayan bende bile bu  derece etkili olduktan bir süre sonra yaşam amacımın, içlerindeki mutlak huzur ve dengeyi bulmaya ihtiyacı olan ulaşabildiğim herkesle bu teknikleri paylaşmak olduğuna kanaat getirdim. 

Bu ehliyete sahip olmak için uzun araştırmalarım neticesinde bu konuda dünyanın en saygın eğitim merkezlerinden biri olan, Bütünsel Sağlık denildiğinde ilk akla gelen liderlerden, ünlü doktor, yazar ve filozof Dr. Deepak Chopra tarafından kurulmuş bulunan Chopra Center Üniversitesi’nde okumaya karar verdim. Burada önce Meditasyon, ardından da Ayurveda Fakültelerini tamamladım. Ve Türkiye’ye dönerek Yükselen Çağ isimli ‘Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü’ Merkezini kurdum. Bu merkez çatısı altında şahıslara özel ‘Ayurvedik Beslenme ve Yaşam Tarzı Danışmanlığı’ ile , düzenli olarak gruplara Kadim Nefes Teknikleri ve Chopra Center Sertifikalı Meditasyon Seminerleri gerçekleştirmekteyiz.

Yükselen Çağ’ın kuruluş amacı, ‘Daha iyi ve mutlu olmak için hayatlarımızı daha huzurlu, daha sağlıklı ve  tatminkar bir şekilde yaşamamıza destek veren,  modern tıp ile sentezlenmiş kadim teknikleri günlük rutinimize kolaylıkla ekleyerek, yaşam kalitemizin yükselmesini sağlamak’ dır. 

Farkındalık Teknikleri Zayıflamaya Ebru Şinik BlogFarkındalık Teknikleri Zayıflamaya Nasıl Destek Oluyor ? 

Önce Sindirim Sisteminden başlayalım... 

İyi bir Ayurveda doktoruna gittiğinizde size ilk sorularından biri ‘Sindirim sisteminiz nasıl çalışıyor?’ olacaktır. Eğer her gün bir defa düzenli olarak dışarı çıkmıyorsanız, Ayurveda’ya göre bütünsel olarak sağlıklı olabilmeniz mümkün değildir. Enterik Sistem bedenimizin ikinci beyni olarak sadece yediklerimizden değil, duyularımızla algıladığımız her şeyden ve tüm stres faktörlerinden de direk olarak etkilenir. Çok stresli geçen bir günün ardımdan hazımsızlık ve kronik kabızlık sorunları baş gösterir. Siz dünyanın en sağlıklı yiyeceklerini de tüketseniz eğer sindirim sisteminiz dengeli çalışmıyor ise, yediklerinizin kalitesi potansiyelinin çok altında etki eder. İşte Farkındalık ve Denge Teknikleri burada devreye giriyor. 

Düzenli olarak meditasyon yapıldığında veya Kadim Nefes Tekniklerinden sindirim sistemine etki edenler düzenli olarak uygulandığında hazımsızlık ve kabızlık gibi zayıflama sürecini olumsuz olarak etkileyen faktörler ortadan kalkar ve sindirim sisteminiz dengeli olarak sindirme işlemini tamamlar. Dolayısı ile ideal kilonuzun üzerinde olan yağ hücreleri hızla bedeninizi terketmeye başlar.

Farkındalık Tekniklerinin en önemli diğer etkisi ise bilinçli seçimler yapabilme yetilerimizin yükselmesidir. Bilinçli olarak yemek yemenin anahtarı  bedenimiz için neyin faydalı ve neyin zararlı olduğunu farkında olmamızdır. Bu dengede bir kilo için en sağlıklı ve keyifli yoldur. Bu farkındalık hali, bizi irademizi sürekli  kontrol etme durumundan çıkarır ve canımız otomatik olarak sadece bedenizimin gerçek ihtiyaçlarını çekmeye başlar. Farkındalık Teknikleri Zayıflamaya Ebru Şinik Blog

Ayurveda bize sağlımızın bilinçli seçimlerimizde saklı olduğunu söyler. Bilinçli seçimler ise ancak dingin bir zihin ile yapılabilinir. Zihnimiz ne kadar yorgunsa, yaptığımız seçimlerde yanılgı payı da o derece yüksek olacaktır. Meditasyon bizi bilinçli seçimlere otomatikman götüren en etkin tekniktir.

Unutmayın, bedenimiz sabit bir yapıtaşı değildir! Bedenimizin her hücresi hem zihinsel, hem ruhsal bedenlerimizle, hem de çevresi ile sürekli enerji ve bilgi alışverişinde olan bir organizmadır. Sağlık ve mutluluğumuz katı kurallar ve yasaklarla değil, ancak onunla iletişim kurarak sağlanabilir. Bedenimizle iletişim kurmak için de yüzyılımızda bilim adamlarının önerdiği en güçlü teknikler meditasyon ve kadim nefesler gibi farkındalık çalışmalarıdır.

Kadim Nefes Teknikleri ile bedenimizi ve zihnimizi sakinleştirecek, dengeleyecek, arındıracak ve canlandıracak şekilde çalışmasını denetleyebiliriz. Düzenli olarak çalışılan kontrollü nefes teknikleri sayesinde kanımızdaki muhtemel toksinler temizlenir ve buna bağlı olarak metabolizmamızdaki oksijen akışı gelişir. Bu teknikler sayesinde farkındalığımız artarken, fiziksel  ve zihinsel detoks, stres yönetimi,  metabolizmayı hızlandırarak zayıflama, enerjiyi yükseltme, odaklanma yeteneğini güçlendirme, sindirim sistemini uyararak düzenli çalışmasını sağlama, depresyon ve anksiyeteye karşı panzehir oluşturma, ciltte doğal  botoks etkisi yaratma gibi bir çok muhtelif yarar sağlanabilmektedir. Keza meditasyonda zayıflama sürecini ciddi olarak desteklemektedir.

Bu tekniklerle ilgili detaylara  www.yukselencag.com  isimli web sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Unutmayın,  Farkındalık Tekniklerinin yararlarını deneyimlemeniz için, bunlara inanmanıza kesinlikle gerek yoktur. Çünkü meditasyon ya da nefes teknikleri gibi teknikler inanç sistemleri değildir.  Siz inansanız da, inanmasanız da uyguladığınız sürece bu teknolojiler fizyolojide çalışır ve yararları otomatik olarak ortaya çıkar. 

Daha iyi ve mutlu olmak için daha ne bekliyorsunuz?