Tabiatın Ritmine Uyum Sağlayarak Sağlıklı Kalın
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 

Kadim bir şifa sistemi olan Ayurveda’da doğa ile uyumlu yaşamak, kendi içimizdeki dengeyi de yakalamak için başlıca prensiplerdendir. Unutmamalıyız ki insanoğlu doğanın bir parçası olarak çevresel bedeni vasıtası ile tüm tabiat olaylarından etkilenir.

Evrenin Ritmini Yakala

Biyolojik fonksiyonlarımızın hepsi tabiat döngüleri ile sürekli bir enerji ve enformasyon alışverişinde bulunurlar. Her hücremiz, her dokumuz, bedenimizdeki tüm ritim ve sistemler tabiatta yaşanan döngülere uymak üzere programlıdırlar. Eğer içsel ritmimiz tabiat ritmi ile uyum içerisindeyse kendimizi canlı, enerjik, sağlıklı ve mutlu hissederiz. Eğer içsel ritmimiz,  gündelik rutinlerimiz  içinde yaşadığımız tabşat koşulları ile uyumlu değilse, hem fiziksel, hem de zihinsel olarak rahatsızlıklar oluşmaya başlar.

Yaşam, aktivite ve dinlenme arasında geçen bir döngüdür

İnsanoğlu evrenin bir ifadesi, tabiatın bir parçası olduğu üzere, tabiatın tüm döngü, ritim ve değişiklikleri tarafından yönlendirilmektedir. Dünyaana üzerinde var olan tüm hayvanlar, tüm bitkiler özetle tüm canlılar aşağıda sıralanmış bu ritimler tarafından yönetilmektedir.

Yaşam akışımız;

  • Dünyanın 24 saat içerisinde kendi ekseninde dönmesi ile oluşan gece ve gündüzün oluştuğu Sirkadiyen döngü
  • Ay’ın dünyanın etrafını bir ayda dönmesi ile oluşan Lunar (kameri) döngü
  • Dünyanın kendi ekseninde dönmesi ile aya yakınlaştığı noktalarda oluşan kütlesel yerçekimin bedenimiz dahil, dünyadaki tüm sıvılar üzerinde yarattığı med ve cezir etkisi
  • Dünyanın güneş etrafında 12 ayda dönmesi ile oluşan Mevsimsel döngüler tarafından yönetilmektedir. Bu döngülerin hepsi  fiziksel, zihinsel ve duygusal esenlik halimize bir çok seviyede etki eder.

Gündelik Rutinlerin Dönüştürme Gücünü Basitlikle Kullanın

Aşağıda okuyacağınız ayurvedik günlük rutin önerilerin bazıları size zaten bildiğiniz şeyler gibi gelsede, bunları aynı diş fırçalamak gibi hergün düzenli olarak uygulayıp, rutin hale getirdiğiniz takdirde fiziksel ve zihinsel bedenlerinizde oluşacak ivmenin sizi şaşırtacağına eminim! Unutmayın, en uzun yolculuklar bile tek bir adım ile başlar.

Sabah 06.00 – 10.00 arası

Dilüstü Temizliği: Sabah ilk iş dil üstünün dil spatulası ile temizlenerek, gece boyunca dilimizin üstünde birikmiş olan toksinlerden arının
Fiziksel Detoks: Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı organik elma sirkesi  veya yarım limon suyu ekleyerek içerek, fizyolojinizi işe yaramayan bedensel atıkların tahliyesi için uyarın
Bağırsak Temizliği : Tuvalete gidin ve sindirim sisteminin boşaltımını gerçekleştirin
Zihinsel Detoks için Meditasyon : Zihinsel Dengeniz için her sabah 20 dakika meditasyon yapın
Omurga Sağlığı : Kasları hem esnetip, hem de çalıştıracak olan yoga, pilates, yürüyüş, denizde yüzme  gibi fiziksel bir aktivitede bulunun
İçinizdeki Şifa Gücünü Uyandırın : Duş alarak, bünyenize uygun organik bazlı aromatik yağlar ile bedeni okşayarak masaj yapın.

Kahvaltı
Günlük iş aktivitelerinin başlaması

Öğlen 10.00 – 14.00 arası

Gündelik Aktiviteler

Öğle Yemeği : Hazım sisteminin en güçlü çalıştığı saatler, güneşin en tepede olduğu 12.00 -13.00 saatleri aralığındadır. Bu sebeple günün en güçlü öğününün bu saatler arasında yenecek öğle yemeği olması önerilir.
Sessiz Alanlar Yaratma : Her yemek sonrası 5 dk. boyunca kimse ile konuşmadan sessizce oturarak vücudunuzdaki içsel hareketi ve duyumsamaların farkına varın.
Sindirime Yardım Et : Sessizliğin gücünü farkına vardıktan sora, sindirimi kolaylaştırmak için 5-15 dakika arasında bahçede, parkta, ofiste, evde veya terasta yürüyün

Öğleden Sonra 14.00 – 18 .00 arası

Gündelik Aktivitelere devam

Zihinsel Detoks Meditasyon : Güneşin batmasına yakın, akşam yemeği öncesinde, 20 dakikalık günün ikinci meditasyonu sizi oldukça rahatlarak, aynı zamanda dinginleştirecektir de.

Akşam 18.00 – 22 .00 arası

Akşam Yemeği : 30 – 20.00 arasında yenilecek ölçülü bir akşam yemeği sonrasında karanfilli ve tarçınlı sıcak bitki çayları önerilir.
Sessiz Alanlar Yaratma : Akşam yemeği sonrasında da 5 dk. boyunca kimse ile konuşmadan sessizce oturarak vücudunuzdaki içsel hareketi ve duyumsamaların farkına varın.
Sindirime Yardım Et : Sessizlik sonrası sindirime destek vermek üzere 15 dakika kadar dışarı çıkıp yürüyün, aynı zamanda temiz havayı ciğerlerinize doldurun.
Vücut Ritminizi Düşürün: Rahat ve derin bir uykuya hazırlanmak üzere,  sakinleştirici ve içinizde mutluluk duyguları uyandıran müzikler dinleyebilir, ilgi çekici bir kitap okuyabilir ya da sizi keyiflendiren bir film izleyebilirsiniz.  Bu saatlerde uykunuzu kaçıracak ağır zihinsel aktivitelerden kaçının.

UYKU SAATİ – 22.30

İçinizdeki Şifa Gücünü Uyandırın : Sizi deliksiz bir uykuya hazırlayacak olan ılık bir duş yaparak, bünyenize uygun organik bazlı aromatik yağlar ile bedeni okşayarak, masaj yapın.
Aromaterapinin Gücünü Keşfedin: Kokuların zihniniz üzerindeki muhteşem gücünü kullanın. Yatak odanıza yerleştireceğiniz buhurdanlıkta gevşeten, rahatlatan, dinginleştiren ve dengeleyen organik saf uçucu yağlar olan lavanta, sandal ağacı, portakal gibi çiçeksi, meyvemsi, ılık, tatlı ve ekşi aromalar kullanın.
Hücresel Yenilenmenizi Başlatın: 22:30 civarı ışıkları kapatarak uykuya hazırlanmanız, fiziksel bedende hücresel yenilenme ve tahribatları onarma sürecini başlatırken, en çok karanlık bir ortamda uyurken salgılanan Melatonin hormonunun da üretimini yükseltmeye başlayacaktır. Klinik araştırmalar neticesinde melatonin hormonunun, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin düzeyleri ile ilişkili olduğu ispat edilmiştir.


Esenlikle kalınız,
Ayurvedik Yaşam Eğitmeni - N. Ebru Şinik