Selülit Masajı Garshana
Yükselen Çağ Wellbeing Akademi Web Sitesine Hoşgeldiniz.
 

Garshana Masajı özellikle diri, ödemsiz, selülitsiz bacaklara sahip olmak isteyenler için çok etkili bir uygulamadır.
Bu masajın banyodan hemen önce cilt kuruyken ham ipek kese eldiven ile iki elle senkronize bir şekilde yapılmasını tavsiye ediyoruz. İpek eldiven yerine at kılı fırçası da kullanabilirsiniz ama uygulamanın verdiği keyif ve pratiklik açısından ham ipek eldivenleri tercih edebilirsiniz.

Garshana Masajının faydaları nedir?

 • Cildin hemen altında bulunan lenf sistemini çok etkin bir şekilde harekete geçirerek,  lenfatik drenaj yolundaki tıkanıklıkların açılmasını sağlar.
 • Kalbe ve lenf bezlerine doğru elle yapılan bu masaj lenfleri daha hızlı hareket ettirir ve bedendeki detoks mekânizmalarını hızlanır.
 • Bedenimizdeki biyokimyasal çöpleri lenf kanalları boyunca,  lenf bezlerine doğru yönlendirerek buradan atılımını sağlar. Artrit gibi eklemlerde oluşan iltihaplanmaların nedenlerinden biri de lenf dolaşımı problemidir.
 • Selülit ve ödem oluşumları da lenf birikiminin artırdığı bir neticedir. Selülitli bölgelere uygulanan lenf masajı sonrası, lenfler hareket eder ve yağ hücrelerinin su içeriği azalır. Böylece portakal kabuğu görüntüsü zamanla düzelir.
 • Garshana Masajı ayrıca vücuttan toksik maddelerin daha etkin bir şekilde atılabilmesi için ölü deri tabakalarını da temizler. Ölü deri tabakaları bir tür vücut çöpüdür ve bunlar ter bezlerini tıkayarak, etkin çalışmalarını engelleyebilir. Cildimizi kuru bir şekilde fırçaladığımızda ölü hücrelerden de arındırırız.

Garshana Masajı Nasıl Yapılır?

Üzerinde yağ, su ve nem barındırmayan kuru bir cilde uygulanır.

Ebru Şinik Selülit Masajı Garshana uygulamasını yazıyor

 1. Fırça kullanacaklar tek bir fırça ile ham ipek kese kullanacaklar ise iki ellerine eldivenleri giyerek, masaja kollarınızdan başlayabilirsiniz. Önce bilek ve dirseklerinize dairesel masaj hareketleri yaptıktan sonra, parmaklarınızdan omuz başınıza kadar tüm kolunuzu uzun ve tek hamleler ile aşağıdan yukarı olacak şekilde fırçalamaya devam edin. Bu şekilde lenfler kol altında bulunan lenf bezlerine doğru hareket etmeye başlayacaktır.
 2. Aynı masajı diğer kolunuza da uygulayın.
 3. Daha sonra kese kullananlar iki elleriyle birlikte karınlarına saat yönünde, soldan sağa doğru dairesel hareketler ile keseyi sürterek masaj yapmaya devam etsin. Fırça kullananlar da aynen bu prensip ile karnı fırçalasın.
 4. Daha sonra bacak eklemlerinde dizlere geçin. Ve aynı şekilde buradaki eklem yeriniz olan dizlerinize de dairesel hareketler ile masaja devam edin.
 5. Daha sonra diz üzerinden başlayarak kasıklara doğru uzun hamleler ile aşağıdan yukarı hareketler ile üst bacağınızı fırçalamaya veya kese ile masaj yapmaya devam edin. Böylece lenfler kasıklarınızda yer alan lenf bezlerine doğru hareket edebilir.
 6. Ayak bileklerinize geçin ve bileklerinizi dairesel hareketler ile fırçalamaya/keselemeye devam edin. Ve ardından ayaklarınızın üstünü ve tabanını fırçalamaya/keselemeye başlayın.
 7. Ayak bittikten sonra bilekten dize kadar olan bölgeyi tek tek hamleler ile fırçalayın/keseleyin.
 8. Ve son olarak ayak bileğinizden kasığınıza kadar tek ve kesintisiz hamleler ile tüm bacağı aşağıdan yukarı olacak şekilde fırçalayın/keseleyin.
 9. Bunu iki bacağınızda da uyguladıktan sonra bacaklarınızı tazyikli soğuk su ile duşta yıkamak ve sonrasında Kapha Vücut Nemlendiricisi ve Masaj Yağı sürmek uygulamanın etkisini oldukça artıracaktır.

Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Uzmanı Ebru Şinik,

Ebru Şinik ile İyi Ol Mutlu Ol